İshak Budak ile ropörtaj

İshak Budak kullanıcısının resmi
1.) Kendinizi tanıtır mısınız?

1994 doğumluyum. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde doğdum. Aslen  Zaza’yım. Babam sağ olsun 2 yaş büyük vurmuş. Bu çok işime yaradı, en azından üniversiteyi erken bitirdim. Mezun olduğum yıl üniversitemden 3 ödül aldım. İnsan emek verince ve emeğinin karşılığını alınca hoş oluyor. Türkiye’nin farklı internet sitelerinde köse yazarlığı yapıyorum. Birçok dünya sitesine teşekkür ederim adıma yer verdikleri için. Tarih bolumu mezunuyum. Ayni yıl pedagojik formasyon alarak Tarih Öğretmenliği unvanı da aldım.
2.) Yazarlık hayatınız nasıl başladı?
Yazarlık hayatim alt komşumun haylaz çocuklarının okumadığı öykü kitaplarını okumam ve dayımın anlattığı öyküler ve masallar vesile oldu. Bir de lise yıllarımda Edebiyat Öğretmenim Şirine Sever çok destek oldu.
3.) Yazı yazarken toteminiz var mı?
Totemim ise kalabalık ortamlarda yazamayışımdır. Geçenlerde tatile gitmiştim ve yazımı siteye teslim etmem lazımdı, ama yazamadım. Çünkü ben kalabalık ortamlarda yazamam!
4.) Yazılarınızın okunma sayıları çok iyi. Bunu neye borçlusunuz?
Ben yazı yazarken şu kadar okunacak bu kadar okunacak demem asla. Sadece kalemimle konuşurum o bana doğru yolu gösterir. Püf noktası budur.
5.) Yazın hayatında adınız Yeni Neslin En İyi Kalemlerinden Biri olarak geçiyor…
Ben asla kendimi en iyi olduğuma inanmam. Her daim kendimi eksik görürüm bu da gelişmemi sağlar. Kasıtlı eleştirilere kulaklarım kapalıdır benim.  Kendimi yansıtırım. Neysem oyum. Düz adamın tekiyim.
6.) Hayatta olmazsa olmaz dediğiniz şeyler?
2014 Haziran’ında 110 kiloydum insanların iğrenç bakışları ile karşı karşıyaydım. Sürekli “Bakın bu birinci işte yazar ama çok kilolu” diye laflar işitiyordum.
Hayatımı değiştiren ise bir kot pantolon deneme isteğim oldu.  Reyondaki görevli alaycı bir tavırla sana en büyük beden dahi olmaz deyince çıldırdım. En düşük bedeni aldım. Ve 150 günde 40 kilo verdim 70’e düştüm. Görenler “evrim mi geçirdin!” diyor. Sonra o mağazaya gittim ve “Bak bakalım dedim oluyor mu olmuyor mu?” Adam şoklara girdi. Şu an çok mutluyum. Her şeyden ziyade sağlık problemlerim düzeldi.
7.) Tahammül etmediğiniz şeyler?
İkiyüzlü insanlardan nefret ederim. Önümden başka konuşur arkamdan başka konuşur. Kıskanç insanlardan iğrenirim. Herkesin bir yeteneği var ve hiç kimse bir başkası gibi olamaz çünkü hayatları aynı değildir. Ve beni çıkarları uğruna kullanmak isteyenlere hayatımda yer yok. Ayağıma çok çelme takıldı. Ama ben bir şey yapmadım çünkü İlahi Adalet diye bir şey var… Kimse bunu unutmasın.
8.) Projeleriniz var mı?
Sadece anlık yaşıyorum. Çünkü yarın ne olacağımız belli değil. Onun için hayat ne getirirse… Başka da diyecek bir şeyim yok.
9.) Son olarak ne söylemek istersiniz?
Beni yalnız bırakmayan okur kitleme çok teşekkür ederim. Bel kemiği bir okur kitlem var ve ben onları çok seviyorum.
En büyük uç teşekkürüm; ailem, hocalarım ve öykü kitaplarını okumayan o haylaz çocuklara gitsin.
İlk röportajım sizeydi. Beni yalnız bırakmayan ailem, Cansel Emir’e, Demet Özdemir’e, Demet Akalın’a,  Serpil Çakmaklı’ya,  Sbsv aileme, Selen Soyder ve Seçkin Özdemir fanlarına çok teşekkürler…
ENLERLE İSHAK BUDAK…
En sevdiği yemek: Çiğ köfte
En sevdiği dizi: Game Of Thrones
En son okuduğu kitap: Ustam ve Ben
En son neye sinirlendi: Hiçbir şeye
En sevdiği renk: Siyah
En favori aksesuarı: Baş parmağına taktığı yüzük
En vazgeçemediğiniz şey: Şeylerden ziyade şeyler var. Yazılarımda istediğim yere noktalama işaretleri koymak, kahve ve her sözümden sonra üç nokta…

Kategori: