Korku Oteli/ Okan Eroğlu

Edebiyat Bahcesi kullanıcısının resmi
Korku Oteli, bir ilk kitap ve yazarın dünya ve Türkiye'nin edebiyat üstatlarının yapıtlarıyla bolca haşır neşir olmuşluğunu yansıtan bir düzenli kurgu, anlatım sadeliği, akıcılık ve dildeki pürüzsüzlükle göze batar. On iki seçme hikâyeden oluşan kitapta kahramanlar donuk birer nesne olmanın ötesinde, Dostoyevski'nin kahramanlarını çağrıştıran bir üslupla sürekli bir arayış içindedir.

Okan Eroğlu'nun Korku Oteli hali hazırda sürüp giden yaşamın bir yönünden bir temsilidir adeta. Dünyaya musallat edilmiş kendini güvende hissedememe ve her an birileri tarafından yerinden yurdundan edilme kaygısı on iki hikâyenin atmosferinde canlı bir şekilde mevcuttur.

"Bu hayatta her şey olabilir. Bir Hilmi Gülsüm bile gülebilmişse, her şey olabilir. Ben o sabahki o kısacık anın içinden zihnimde yıllardır yer kaplayan bir saplantıyı kazıyıp attım. Hayatımızın pek az şey için olur verdiğini düşünürdüm. Ama o sabah, asık suratlılığı yıllardır şanla-şerefle taşıyan, insanlara yok muamelesi yapmayı, dünya üzerinde, hele ki milyonluk nüfusu olan İstanbul’un göbeğinde bozkırdaki kurt gibi yalnız gezmeyi bilen, yıllardır yanında sohbet ettiği birine rastlamadığım Hilmi Gülsüm'ün neşesini gördüm ya, artık kimse bana filanca şeyin falanca şeye dönüşmeyeceğini söylemesin.

Bir Hilmi Gülsüm bile gülebilmişse, önüne eğik duran başını kaldırabilmişse, bu hayatta her şey olur. Anlatacaklarım bu kadar."

Yorumlar

Bunları Okudunuz mu?

09/04/2013 - 18:17
09/02/2013 - 23:09
09/02/2013 - 22:22
09/02/2013 - 13:07
09/02/2013 - 11:48