Makaleler

Ekim Devrimi ve Sovyet(ler)

Temel Demirer kullanıcısının resmi

I.1) İŞLEVSEL TANIMI
 
I.2) ÖZ YÖNETİM VE DOĞRUDAN DEMOKRASİ
 
 
 
II. AYRIM: SOVYETLERİN ORTAYA ÇIKIŞI
 
II.1) SOVYETLERİN “TARİH”İ
 
II.2) 1905 DEVRİMİ
 
II.3) EKİM DEVRİMİ
 
II.4) SOVYET DENEYLERİNDEN DERSLER
 
 
 
III. AYRIM: KARL MARX’IN UYARISI
 
III.1) BİLİNÇ ÖĞESİ = ÖNCÜSÜZ OLMAZ!
 
 
 

İnsan ve Dilin Oluşum Tarihçesi

Cemal Zöngür kullanıcısının resmi

 

Sözlü Edebiyat; insan düşünce ve duygularını ifade ederken, kelimelerden oluşan cümleleri kolay ve anlaşılır şekilde anlatma sanatıdır.

Yazılı Edebiyat ise; duygu, düşünce ve konuları tüm ayrıntılarına kadar detaylarıyla ortaya koyan kelime ve cümleler bütünü demektir. Böyle bir sanat dünya yüzünde insandan başka bir canlıda görülmediği için, insanı insan yapan temel değerin dil olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır.

Emperyalist Yerkürede Barış (yalanı) ve Savaş (gerçeği)[*]

Temel Demirer kullanıcısının resmi

hükümete barış olmasın!”[1]
 
‘Dünya Barış Günü’nü dair anımsatılması gereken ilk şey: Hitler’in faşist Almanya’sının 1939’un 1 Eylül’ünde Polonya’yı işgali; bunun da İkinci emperyalist paylaşım savaşının başlangıcı olmasıdır.
O hâlde barış talebini yükseltirken; sınıflı sömürücü yapıların (ve özellikle de kapitalizmin) savaş gerçeğini devreye soktuğunu bir an dahi unutmamak gerekiyor.
Savaşın bir ekonomi-politiği olduğunun göz ardı edilmesi mümkün değilken; savaşsız bir kapitalizmin hayal (ya da yalan) olduğu “es” geçilmemelidir.

AKP’nin Eğitim Sistem mi Dediniz?[1]

Sibel Özbudun kullanıcısının resmi

öğrenmek isteyenlerin önünde engeldir.”[2]

 

Geçen gün padişahın biri - rüyasında görmüş olmalı- “TEOG kaldırıla” buyurdu… Eğitimden sorumlu vezir, o saat çalışmaları başlattığını açıkladı. Hiç kimse nasıl olacağını bilmiyordu, ama 2018 yılında temel öğretimden orta öğretime, başka bir sistemle geçilecekti… İstim arkadan geliyordu nasıl olsa… Üstelik de TEOG’u kendilerinin getirmiş olmasının hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktu. “Reis” öyle münasip görmüştü, o kadar…

Sayfalar

Makaleler beslemesine abone olun.