Kadir Büyükkaya

Kadir Büyükkaya kullanıcısının resmi
Kullanıcı Adı: 
Kadir Büyükkaya
Hakkınızda: 

Kadir Büyükkaya’nın doğup büyüdüğü coğrafyada kimsenin gerçek yaşı bilinmez. Resmi kayıtlara göre 1 Ocak 1960 yılında Siverek’e bağlı Aşağı Karahan Köyü’nde doğmuş. Yedi yaşındayken babasının aldığı ani bir kararla köylerini terk edip Siverek’e göç etmişler. İlk ve orta öğrenimimi Siverek’te tamamlamış. Birçok yaşıtı gibi dönemin siyasi çalkantılarına tanıklık etmiş. Kürt siyasal tarihinde önemli bir yeri olan Necmettin Büyükkaya’nın yanında uzun bir süre bulunmuş ve sonrası onun izinden yürümüş. Sınır ve tel örgülerle 18 yaşındayken tanışmış. Siyasi ortam onun yükseköğrenim görmesini engellemiş. Yakın akrabası Şair Necati Siyahhan onun şair yönünü siyasetçı Ali Karahan ise onun Kürdi damarını beslemiş.
 1980 başlarında siyasi mülteci olarak Hollanda’ya yerleşmiş. Evli ve beş çocuk babasıdır. 2015 Nisanında Ozan Yayıncılık’tan   “Geceden Sabaha “adlı ilk şiir kitabını çıkarmış. Birçok İnternet sitesi ve yerel gazetelerde öykü ve makaleleri yayınlanmaktadır.
 
Ayrıca Zazaca yazdığı besteleri Zazaca Müziğinin usta ismi Mikail Aslan tarafından seslendirilen Vengê Royi (Fırat'ın Sesi) adlı bir albüm çalışması da yine Nisan 2015 başlarında piyasaya çıktı. Albümde yer alan bütün besteler ve müziği Kadir Büyükkaya’ya ait. Ayrıca 2016 Ekim sonlarında çıkarmayı düşündüğü iki kitabı ve bir roman çalışması var.
İki yıl önce Hollanda’da kurulan Balad Şiir Vakfı’nın başkanlığını yürütüyor. Geçimini on altı yıldır kendisinin işlettiği bir marketten sağlıyor. Kadir Büyükkaya Kürtçenin Zazaca, Kürmanci, Sorani lehçelerinin yanı sıra Türkçe, Hollandaca ve İngilizce biliyor.

Geçmiş